Armutlu’da 62 Bina Yıkılıyor

İstanbul’da Alibeyköy’ün ardından bugün de Armutlu’da da yıkım var. 62 bina, Baltalimanı-TEM Otoyolu arasındaki bağlantı yolu çalışmaları kapsamında yıkılıyor.

Panzerlerle bölgeye gelen Çevik Kuvvet ekipleri yıkım yapılan mahallenin giriş ve çıkışını araç trafiğine kapatırken, belediye görevlileri de binalara elektrik ve su girişini kesti.

Baltalimanı ile TEM arasındaki bağlantı yolu genişletme çalışması nedeniyle, bölgedeki 62 binanın yıkımı bugün gerçekleştiriliyor. Polis bölgede geniş güvenlik önlemleri alırken yıkım ekipleri, vatandaşların tahliyesinin tamamlanmasının ardından çalışmalara başladı.

Yıkım kararına tepki gösteren belge sakinleri özellikle Ramazan öncesinde evlerini terk etmek zorunda kalmalarından yakındı.

Baltalimanı-TEM bağlantı yolu projesi

Projenin 1. etabında Baltalimanı sahil yolunun Etiler istikametine ve TEM Otoyolu’na, 2. etabında da Büyükdere Caddesi ile bağlantısının sağlanması amaçlanıyor.

Çalışmalar tamamlandığında Baltalimanı-TEM Bağlantı Yolu, Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı planlanan ve büyük ulaşım projelerinden biri olduğu belirtilen Çağlayan Büyükdere Caddesi güzergahıyla entegre olacak.

Proje tamamlandığında, Baltalimanı sahil yolunun Şişli-Çağlayan Kavşağı ile doğrudan ve kesintisiz bağlantısı sağlanacak.

Enkaz bedeli karşılığında

Bu çalışma kapsamında, bölgede bulunan ve yıkımına karar verilen 62 yapının enkaz bedeli olarak bankaya 3.5 trilyon lira yatırıldı.

Büyükşehir Belediyesi, yıkılacak 62 binanın sahiplerinden isteyene Kağıthane Güzeltepe’deki Sosyal Konutlar’dan 4’te 1’i peşin, geriye kalanı 60 ay vadeli olarak daire tahsis etti. Bina sahiplerinden 49’una anahtar teslimi yapılırken, 7’si ise “daire istemediğini” bildirdi, 6 bina sahibi de başvuruda bulunmadı.(ÖG/BB)

Kaynak: Bianet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s