çayırova emek ve inönü mahalleleri soruyor

Gebze Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme Yaşatma Derneği üyeleri, mahallelerinde kendilerinin fikri ve rızası alınmadan, gıyaplarında sürdürülen çeşitli çalışmaların olduğu duyumları üzerine, bilgi edinme haklarını kullanarak 660 vatandaş ile birlikte 06.03.2013 tarihinde Çayırova Belediye Başkanlığı’na başvuruda bulunmuşlardı. 22.03.2013 tarihinde Belediye’den gelen yanıt; mahallelilerin kaygılarını doğrulamış, üstelik 6306 sayılı yasa kapsamında mahallelerine dönük bir çalışma sürdürüldüğünün habercisi de olmuştur. Yazılı cevapta, daha ayrıntılı bilgiye doğrudan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden ulaşılması gerektiğinin belirtilmesinin üzerine ise Dernek ve üyeleri, 11.04.2013 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’ne giderek cevabını aradıkları soruları yazılı olarak iletmiştir.

Görüşme öncesinde yapılan basın açıklamasının tam metni, Belediye’ye iletilen dilekçe ve basına davet yazısı aşağıda yer almaktadır.

BASIN AÇIKLAMASI

“Basına ve Kamuoyuna,

Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme Yaşatma Derneği üyeleri olarak, 06.03.2013 tarihinde 660 vatandaşımızla birlikte, Bilgi edinme Hakkımızı kullanmak üzere dilekçelerimizle birlikte Çayırova Belediye Başkanlığına topluca başvuruda bulunmuştuk.

Sebebi, yıllardır yaşadığımız Mahallemizde, bizlerin fikri ve rızası alınmadan, gıyabımızda sürdürülen çeşitli çalışmaların olduğu duyumlarıydı. Çeşitli kereler Sayın Belediye Başkanına müracaat etmemize rağmen bilgi almamız mümkün olmamıştı. Ve bizler endişeli ve rahatsızdık.

Nihayet, Bilgi edinme dilekçemize 22.03.2013 tarihli yazıyla Belediye Başkanlığı tarafından cevap verildi. Verilen cevap kaygılarımızı doğrulamıştır. Üstelik 6306 sayılı kapsamında da mahallemize dönük bir çalışma sürdürüldüğü beyan edilmiştir. Daha ayrıntılı bilgiyi ise doğrudan TOKİ’den ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden almamız gerektiği belirtilmiştir.

Bizlerde bugün buraya, Büyükşehir Belediyesi tarafından; ‘… 14/07/2011 tarih ve 431 sayılı kararla yetki devri yapıldığı, Çayırova Belediyesi tarafından kullanılan yetkiyle alınan kararın 12707/2012 tarih ve 372 sayılı Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis kararı ile onandığı …’ tarafımıza bildirildiği için bugün buradayız.

Soruyoruz;  Doğrudan hayatı etkilenecek bizler iken, 2 yılı aşkın bir zamandır hakkımızda çeşit çeşit ‘projeler’ geliştirirken, bizlerin ne düşündüğünüm hiç mi önemi yoktur?

Soruyoruz; Mahallede yaşayanların rızası, beklentilerinin hiç mi kıymeti yoktur?

Soruyoruz; Ülkemizin demokratik – hukuk devleti olmasından, demokrasiden bize düşen bu mudur?

Tekraren söylüyoruz,  bizlere sorulmadan ve rızamız olmadan, gıyabımızda konuşulanları-yapılan projeleri kabul etmeyeceğiz.

Haklarımızın sonuna kadar takipçisi olacağız…”

Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme Yaşatma Derneği

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA İLETİLEN YAZILI DİLEKÇE

“Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na

KONU:   Kocaeli / Çayırova kentsel dönüşüm ve gelişim projesi.

Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme Yaşatma Derneği üyeleri olarak, 06.03.2013 tarihinde 660 vatandaşımızla birlikte, Bilgi edinme Hakkımızı kullanmak üzere dilekçelerimizle birlikte Çayırova Belediye Başkanlığına topluca başvuruda bulunduk.

Sebebi, yıllardır yaşadığımız Mahallemizde, bizlerin fikri ve rızası alınmadan, gıyabımızda sürdürülen çeşitli çalışmaların olduğu duyumlarıydı. Çeşitli kereler Sayın Belediye Başkanına müracaat etmemize rağmen bilgi almamız mümkün olmamıştı. Ve mahalledeki vatandaşlarımız tedirgindi.

Nihayet, Bilgi edinme dilekçemize 22.03.2013 tarihli yazıyla Belediye Başkanlığı tarafından cevap verildi. Verilen cevap kaygılarımızı doğrulamıştır. Üstelik 6306 sayılı kapsamında da mahallemize dönük bir çalışma sürdürüldüğü beyan edilmiştir. Daha ayrıntılı bilgiyi ise doğrudan idarenizden Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden almamız gerektiği belirtilmiştir. Bu bağlamda;

  1. Mahallelerimiz sınırları içerisinde, ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’ – ‘Riskli Alan’ – ‘Rezerv Alan’ ilanı çalışmaları var mıdır?
  2. Varsa, bu çalışmaların gerekçeleriyle birlikte ilgili kararların yazılı olarak tarafımıza verilmesini talep etmekteyiz.
  3. Çayırova Belediyesi tarafından tarafımıza verilen cevap yazısında;  Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 14/07/2011 tarih ve 431 sayılı kararla yetki devri yapıldığı, Çayırova Belediyesi tarafından kullanılan yetkiyle alınan kararın 12707/2012 tarih ve 372 sayılı Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis kararı ile onandığı tarafımıza belirtilmiştir. Bahsi geçen, yetki devri ve onama kararının gerekçeleri konusunda tarafımıza bilgi verilmesini istemekteyiz.

Talebimizin Bilgi Edinme Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri dairesinde değerlendirilerek, gereğinin yapılmasını talep etmekteyiz. Saygılarımızla.”

Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme Yaşatma Derneği

BASINA YAPILAN DAVET

“Basına ve Kamuoyuna,

Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme Yaşatma Derneği üyeleri olarak, 06.03.2013 tarihinde 660 vatandaşımızla birlikte, bilgi edinme akkımızı kullanmak üzere dilekçelerimizle birlikte Çayırova Belediye Başkanlığı’na topluca başvuruda bulunmuştuk.

Sebebi, yıllardır yaşadığımız mahallemizde, bizlerin fikri ve rızası alınmadan, gıyabımızda sürdürülen çeşitli çalışmaların olduğu duyumlarıydı. Çeşitli kereler Sayın Belediye Başkanına müracaat etmemize rağmen bilgi almamız mümkün olmamıştı. Ve bizler endişeli ve rahatsızdık.

Bizler de bugün buraya, Büyükşehir Belediyesi tarafından; ‘… 14/07/2011 tarih ve 431 sayılı kararla yetki devri yapıldığı, Çayırova Belediyesi tarafından kullanılan yetkiyle alınan kararın 12707/2012 tarih ve 372 sayılı Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis kararı ile onandığı …’ tarafımıza bildirildiği için gelmiş bulunmaktayız…

Soruyoruz;  Doğrudan hayatı etkilenecek bizler iken, 2 yılı aşkın bir zamandır hakkımızda çeşit çeşit ‘projeler’ geliştirirken, bizlerin ne düşündüğünün hiç mi önemi yoktur?

Soruyoruz; Mahallede yaşayanların rızası, beklentilerinin hiç mi kıymeti yoktur?

Soruyoruz; Ülkemizin demokratik – hukuk devleti olmasından, demokrasiden bize düşen bu mudur?

Tekraren söylüyoruz,  bizlere sorulmadan ve rızamız olmadan, gıyabımızda konuşulanları-yapılan projeleri kabul etmeyeceğiz.

Haklarımızın sonuna kadar takipçisi olacağız…

11 Nisan Perşembe günü saat 13.30’da Leyla Atakan Kültür Merkezi önündeyiz.

İlgi ve alakanızı esirgemeyeceğiniz umuduyla.”

Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme Yaşatma Derneği

Fotoğraf: http://www.cayirovagazetesi.net

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s