Mahalleler Gezi Parkı’nda buluştu

İstanbul’un çeşitli semtlerinden gelen kentsel dönüşüm mağduru mahalleli bugün Tünel Meydanı’nda toplanarak ellerinde dövizlerle Gezi Parkı’na yürüdü.

photo (5)

9 Haziran pazar günü saat 13.00’da Tünel Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce mahalleli, İstanbul’da kentsel dönüşüme uğrayan ya da riskli bölge ilan edilen yerleri işaretledikleri İstanbul Kentsel Dönüşüm Haritası’nı açarak Gezi Parkı’na yürüdü. “Mahalleme, Parkıma, Evime, Komşuma Dokunma!” diyerek birleşen mahalleliler, TOKİ politikalarından hız kesmeden devam eden AVM yapımına, riskli alan yasasından kentsel dönüşüm projelerine dek pek çok meseleyi merkeze alan sloganlar attı. Kentte adalet arayışı için bir araya gelenler, kentte gerçekleştirilen faaliyetlerde “Yok sayılmak istemiyoruz!” dedi.

photo (6)

İstiklal Caddesi’ndeki esnaf ve halkın da destek verdiği yürüyüşe yüzlerce mağdur ve destekçi katıldı. Gezi Parkı’nda noktalanan yürüyüşün ardından kurulan serbest kürsüde, mağdur mahalleliler kendi hikayelerini anlattılar. Mahallelerin riskli alan ilan edilerek dönüştürülmesini meşru bir zemine taşımaya çalışan kentsel dönüşüm faaliyetlerine karşı gerçekleştirilen yürüyüş, demokratik duyarlılığı ve kentlinin fikirlerini önemsemeden karar alınmasını protesto etmek ve Gezi Parkı direnişine destek vermek için gerçekleşti. Yürüyüşe Dağevleri, Maden, Pazariçi, Pınar, Gülensu, Armutlu, Bağevleri, Maden, Cumhuriyet, Reşitpaşa, Derbent, Hisarüstü, Ataşehir, Yenişehir, Hacı Hüsrev ve Gültepe mahalleleri katıldı.

Kaynak: İstanbul’da Ne Oluyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s