“Mahallemizi rantçı emellere teslim etmeyeceğiz”

İstanbul: Derbent, Armutlu, Cumhuriyet, Kocataş, Dağevleri, Reşitpaşa, Pınar, Hacıüsrev, Atakent’in de içinde bulunduğu mahallerde evleri “Kentsel dönüşüm” çemberine alınan mahalle halkı, kentsel dönüşüm projesine karşı bugün saat 13: 30’ da bir araya gelerek Taksim tünelden Gezi Parkı’na kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi.

SAM 0634

 “Adalet Arayan Mahallelerin” çağrısıyla Tünel’de bir araya gelen kitle “Mahalleme, parkıma, yeşilime dokunma” yazılı pankartın yanı sırakentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak mahallelerin işaretli olduğu bir harita da açıldı. Ardından da eylem boyunca eylemi renklendiren “Komşuma dokunma”, “Yok sayılmak istemiyoruz”, “TOKİ’nin yasası sermayenin kasası” yazılı lolipop dövizler taşındı.

Yürüyüş boyunca sık sık “Fakirin yasası sermayenin kasası”, “Dönüşüme karşı omuz omuza”, “Rantçı kaç kaç kaç mahalleli geliyor”, “Komşuma mahalleme dokunma”, “Mahallemi yıkma yeşilime dokunma”, “Mahalleme, Gezi’me dokunma” sloganları atıldı. Ardından da yürüyüş Gezi Parkı’daki sahnenin önüne gelinerek son buldu.

Gezi Parkı’nı ve ağaçları sahipleniyoruz

SAM 0641

Gezi Parkı’nda mahalle temsilcileri ve adalet arayan mahaller adına birer konuşma yapıldı. Adalet arayan mahalleler adına konuşmasını yapan temsilci konuşmasında, kentsel dönüşüm kapsamında birçok mahalle, yeşil alanın yok olacağını belirterek bu saldırılar karşısında mücadele etmek gerektiğinin altını çizdi. Ardından mahalle temsilcileri de konuşma yaparak, şunları söyledi: “10 günü aşkın zamandır İstanbul’da başlayan ve bütün dünyanın yakından tanık olduğu bir ‘sahiplenme’ yaşıyor, izliyoruz. İnsanlar siyasi görüş gözetmeksizin bütün İstanbul’a ait Gezi Parkı’nı ve ağaçlarını sahipleniyor. Bizler de mahallesini, evini komşuluğunu savunan insanlar olarak bu hali anlıyoruz. Diyoruz ki yıllardır alın terimizle kurduğumuz mahallemizi adı ister “dönüşüm” ister “riskli alan” olsun rantçı emellere teslim etmeyeceğiz.” dedi.

Ardından eylem atılan sloganlarla son buldu.

Eylemde çekilen video için tıklayınız.

Kaynak: www.ozgurgelecek.net

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s