Danıştay “Riskli Alan” Kararının İptali İstemiyle Açılan Davalarda İlk Kararını Verdi

Görsel

6306 sayılı yasa ve uygulama yönetmeliği dairesinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan “riskli alan” kararlarına karşı Danıştay’da açılmış olan iptal davalarında ilk kararını açıkladı.

Danıştay 14. Daire‘de görülen iptal davasında, mahkeme esas olarak Uygulama Yönetmeliği’nin 5. maddesinde ifade edilen hükümler dairesinde gerekli çalışmaların yapılmamış olmasına dayanıyor. Bu maddede ifade edilen hükümlere göre gerekli bilimsel ve teknik analizlere dayanmadan, “riskli alan” ilanını doğru bulmuyor.

Aynı zamanda Danıştay Dairesi’nin kararına katılmayarak karşı oy yazan iki üyenin, bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra karar verilmesi görüşünü de paylaşmıyor.

Danıştay’ın bu kararıyla, Bakanlar Kurulu’nun “riskli alan” kararlarına karşı dava açılabileceği ve bakanlığın “riskli alan” kararı almadan önce yasal mevzuatta belirtilen çalışmaları yapması gerektiğini ortaya koymuştur. Her ne kadar ilgili kararda, Kültür Bakanlığı‘ndan görüş alınmaması gibi dava konusu riskli alanın özelliklerine atfen bir gerekçe yer alıyor olsa da esas olarak, uygulama yönetmeliğinin 5. maddesinde belirtilen çalışmaların yapılmamasına dayanmaktadır.

Dolayısıyla mevcutta ilan edilmiş “riskli alan”lar ve önümüzdeki günlerde sıklıkla duyacağımız “riskli alan” kararları konusunda umut verici bir gelişme olarak sayabiliriz.

Yeter ki; dava açma süresi ve dava dilekçesinin hazırlanmasında gerekli titizlik gösterilsin.

Tabii ki iki karşı oyu dikkate alınca, Danıştay 14. Daire’nin bu görüşünü değiştirme ihtimalini de unutmamak gerekiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s