Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi Siteler Toplantısı Yapıldı

“Riskli alan” ilan edilme kararına karşı dava açan Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi sakinleri geniş katılımlı halk toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda Danıştay’a açılan dava ve Danıştay’ın Ankara’daki Çankaya İlçesi Namık Kemal Mahallesi hakkında almış olduğu Riskli Alan ilan edilmesini iptal eden kararı, kamulaştırma ve mahalledeki donatı alanlarının statüsü tartışıldı.

Toplantıya katılan Hukukçu Erbay YUCAK Ankara’daki Çankaya İlçesi Namık Kemal Mahallesi 7 Saraçoğlu lojmanları lehine verilen kararın Danıştay 14. Dairesi tarafından verildiğini. Cumhuriyet Mahallesinin İptal davasının da aynı dairede görüşülmesinin devam ettiğini, iki mahallenin de dava koşullarının  birbirine çok benzer olduğunu anlattı.

Toplantıya katılan Şehir Planlama Uzmanı Özgür TEMİZ ise; şayet deprem riski nedeniyle yeniden yapılanma anlamına gelecek bir sürece girilecekse de,  mahallelinin kendisinin yapmasının daha ekonomik olduğunu ve sosyal dokuyu daha çok korumasının mümkün kıldığını, bu yasal hakkın kullanılmasının daha doğru olacağını ifade etti.adsız

Konuşmasına davayı açan komşulara teşekkür ederek başlayan SİTEDER başkanı Avukat Atilla BAHÇIVAN, “belediye yetkililerinin dava açarsanız evleriniz kamulaştırılır tehditlerine boyun eğmeyerek, bu davayı açan yürekli komşularımız olmasaydı, bugün idarenin karşısında boynumuz bükük olacaktık. Bu dava açılmamış olsaydı idareciler bize her istediklerini yaptırabilir konumda olacaklardı. Bu nedenle bu cesareti gösteren komşularımıza ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi. Siteder’in bugüne kadar yürüttüğü çalışmaların doğru olduğunun kanıtlandığını belirten Atilla BAHÇIVAN artık ağlamanın, sızlanmanın, idarecilerin peşinde koşmanın değil hukuksal mücadeleyi yükseltmenin zamanının geldiğini söyleyerek tüm komşularımızı SİTEDER çatısı altında birleşmeye ve mücadeleye destek olmaya çağırdı.

Kaynak: SİTEDER

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s