Çayırova Emek ve İnönü Mahalleleri Temayüle Yürüdü

Görsel

Daha önce, mahallede yaşayan her konut sahibinden topladıkları 490 dilekçeyi Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ve Çayırova Belediyesine teslim eden ve dilekçelerinin akıbetlerini sormak için , AKP İl Teşkilatının temayül toplantısına katılmak üzere  yola çıkan Çayırova, İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği üyeleri, Kuruçeşme gişelerinde polis tarafından durdurulunca yolu trafiğe kapattı. Gruba müdahale eden polis ekipleri 6 kişiyi gözaltına aldı.

Çayırova Emek ve İnönü Mahallelerinde yapılmak istenen kentsel dönüşüm projesindeki mağduriyetlerini belirtmek için hazırladıkları dilekçeleri AKP İl temayül oylamasında partililere vermek isteyen mahalle sakinleri, İzmit Kuruçeşme gişelerinde polis tarafından durduruldu. İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Murat Koca ve beraberindeki yaklaşık 150 kişi, geçişlerine izin verilmeyince yolu kapatmak istedi. Polis ekiplerine tepki gösteren dernek üyeleri araçlardan inerek ellerindeki pankartlarla şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. TEM ve D-100 Karayolu Ankara yönü yaklaşık 15 dakika boyunca ulaşıma kapatıldı. Polis ve mahalle sakinleri arasında kısa süreli çıkan arbedede 6 mahalle sakini gözaltına alındı.

Seslerini duyurmak amacıyla İzmit’e geldiklerini söyleyen mahalle sakinlerinden Derya Kaya, “Milletvekilleri de buradayken sesimizi duyurmak için İzmit’e geldik. Polisin engellemesiyle karşılaştık. Kentsel dönüşüm alanı içersine alınmış bizim evlerimiz. Bu çalışma da 2 yıl önce yapılmış ve bizim haberimiz yok. Mahalle sakinlerine bilgi verilmemesi bizim endişelerimizi artırıyor” şeklinde konuştu.

“Haklarımızı gasp edip ranta çeviriyorlar”

Gasp edilen yerlerinin ranta çevrildiğini söyleyen mahalle sakini Feran Kavrazcı “Bizim haklarımızı gasp edip ranta çeviriyorlar. Evimizi yıkarak kimse bize hizmet veremez. Belediye başkanını yaptıkları yanlış. İnönü ve Emek Mahallelerinde büyük bir rant var. Halk da buna müsaade etmiyor” dedi.

Dernek Başkanı Murat Koca da yetkililerin kendilerine mahallede yaşayanların rızaları olmadıkça kentsel dönüşüm uygulaması yapmayacaklarını söylediğini, üstelik bu sözlerini basın aracılığıyla kamuoyuyla da paylaştıklarının altını çizdi. Mahallenin %85’inin istemediğini 490 dilekçeyle yazılı olarak beyan ettiklerini belirten Koca, hala kararın ve belediye başkanına verilen yetkinin neden geri alınmadığını sormaya geldiklerini söyledi.

Yapılan müdahalenin ardından olay yerine gelen Çayırova İlçe Başkanı Nazmi Özmen, dernek üyeleriyle bir konuşma yaparak sakinleşmelerini istedi. Dernek Başkanı Murat Koca ile görüşen Özmen, yolu açmalarını ve oluşturacakları bir heyet ile görüşmenin daha sağlıklı olacağını başkana ve üyelere iletti. Konuşmanın ardından gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılacağı sözünü alan dernek üyeleri, otobüslerine binerek Çayırova’ya doğru yola çıktı.

Yaşananlar olayların basında nasıl yankı bulduğuna aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

http://gundem.bugun.com.tr/kocaelinde-kentsel-donusum-protestosu-6-gozalti-haberi/839581

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s