baltalimanı

baltalimanı sınır

Yakın çevredeki taş ocakları ve sanayi alanlarında çalışmak üzere özellikle Karadeniz’den alınan göçlerle yerleşilmeye başlanan Baltalimanı’nın nüfusu 1950’lerde birkaç haneden oluşurken, 1960’ın ilk yarısında ancak 100 kişi kadar olduğu, ikinci yarısına gelindiğinde ise iyice artmış olduğu; hatta bu artış sebebiyle Hisarüstü’nün kurulmaya başlandığı ifade edilmektedir. Ancak nüfus anlamında asıl ivmenin 1970’lerde yaşandığı bilinmektedir.

Baltalimanı uzun yıllar Rumelihisarı’na bağlı bir yerleşim bölgesi olarak 1997 yılında yapılan bir düzenlemeyle Rumelihisarı’ndan ayrılmış ve muhtarlık olmuştur. Baltalimanı Mahallesi; Emirgan, Rumelihisarı ve Fatih Sultan Mehmet mahallelerine komşudur. Bu yıllar aynı zamanda, kentsel ve teknik altyapı hizmetlerinin, mahallelinin kendi imkan ve çabalarıyla ediniminin tamamlandığı dönemlerdir.

Kiracı oranının çok düşük olduğu mahallede, özellikle çevre yolunun geçişi sırasında evlerin yıkılma ihtimaline karşı mahallelinin çokça bir araya gelerek ortak hareket edebilme pratiğinin deneyimlenmiş olduğu söylenebilir.  Bugün yaklaşık 10.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Baltalimanı’nın mülkiyeti Hazine, İBB ve Kızılay’a ait olup, mahalledeki yaklaşık 800 civarındaki yapıların ortalama kat adedi sayısı ise 3’tür.

Mahallelinin yerleşim alanları için çözüm arayışları devam ederken 98,7 hektarlık mahallenin bir kısmı ile Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nden büyük bir kısmın da dahil edilmesiyle, toplam 140,2 hektarlık alan, Aralık 2012 tarihinde, 6306 sayılı yasa kapsamında Riskli Alan ilan edilmiştir. Mahalleli ise Fatih Sultan Mehmet Mahallesi halkı ile birlikte, hem planlara hem de riskli alan ilanına dilekçeler toplayarak itiraz etmişlerdir.

Bugün mahalleliler hala sağlıklı ve güvenceli bir konutta yaşama hakkı için mücadelelerine devam etmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s