kazım karabekir

kazım karabekir 60-70 hanelik ilk yerleşimlerin 1945-1950 yıllarında başladığı mahallenin yerleşik alanı, Bahçeköy Caddesi üzerinde Eski Tekel Kibrit Fabrikası’ndan başlayıp Çay-Kur Paketleme Tesisi alanına kadar uzanan hat boyu ile üst sınır olan yaklaşık 200 metre yukarıda yer alan Hisar Sokak, ve güney-güneydoğu yönünde de Büyükdere Mahallesi ile komşu olan Topser Mevzi İmar Planlı Alanı ile sınırlanmaktadır. Kuzeybatı yönünde ise orman alanı ile komşudur. Yaklaşık 70 hektarlık planlı alanı kapsayan mahalle, Boğaziçi Gerigörünüm alanında yer almaktadır. Çeşme Üstü Merkez Camii’nin üst tarafından yatay bir şekilde geçen hattın üst kısmı, yaklaşık 48 hektarlık (%68’i) bir alan tamamen Siluet Alanı’nda kalmakta olup, 22 hektarlık (%32’si) kısım ise gerigörünüm alanında yer almaktadır.

Mahallede ilk önce Çayırbaşı tarafına, sonra Hacıosman yokuşuna, ardından da “yukarı mahalle” olarak adlandırılan bölgeye yerleşilmiştir. Diğer mahalledekilere benzer bir süreçle buraya yerleşenlerin de mahalleye temel geliş sebebi, yakın çevredeki Tekel, Tuğla, Çay-Kur, Bisiklet Fabrikaları, fidanlık ve kıyıdaki tersanelerdir. 1950’lerde mahalledeki gayrimüslimlere ait olan parsellerin, 1970’lerde vakıflara devredildiğinin bilindiği mahallenin bitişiğindeki ilk lüks site, 1980-1985 yılları arasında yapımına başlanan Sedadkent’tir. Mahalle üzerinde olumsuz birçok etkisi olan bu site, işlevini yitirerek kapatılan Tuğla Fabrikası’nın yerine yapılmıştır.

Sanılanın aksine, 1985 yılı sonrası gibi geç bir dönemde “yukarı mahalle” olarak adlandırılan ve mahallelice “Dağevleri” denmesine neden olan bölgeye yerleşilmeye başlanmıştır. Bugün yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı mahallede kentsel ve teknik altyapı hizmetlerinin edinimi, yine mahallelilerin kendi çabaları sayesinde 1990’larda tamamlanmıştır.

1988 yılında karar alınsa da mahalle ancak 1990 yılında Çayırbaşı’ndan ayrılarak kendi muhtarlığına sahip olmuştur. 2003 yılında ise Muhtarlık binası aynı zamanda Mahalle Derneği olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Ancak 2010 yılında açılan ve bugün faaliyetlerini giderek daha da etkin hale getiren Semt Evi şu an hem muhtarlığa hem de mahalle dernek ve kooperatifine ev sahipliği yapmaktadır.

667,5 hektarlık idari yüzölçümünün %75’inin Hazine’ye, %19’unun Şahsa, %5’inin Vakıf’a ve ancak %1’inin İBB’ye ait olduğu mahallede aynı zamanda Boğaziçi gerigörünümde kalmasına ve tapu tahsis belgeleri bulunmasına rağmen mahallelinin bilgisi olmadan yerleşim alanını Boğaziçi öngörünüm diye gösterilerek tapu tahsis belgeleri edilmek suretiyle ecrimisil gönderilmekte oysa ilçe belediyesi dahil olmak üzere resmi kurumlarda hala daha bu alanlar gerigörünüm bölgesi içinde yer almaktadır.

Yerleşimlerin üzerine kurulu bulunduğu arazilerin mülkiyet sahipliğindeki farklıktan kaynaklı 2 ayrı Mahalle Kooperatifi bulunmaktadır. Mahalleli, kooperatifler ve dernek aracılığı ile mahalle içi dayanışmaya ve yerleşim alanlarının hukuki güvenceye kavuşturulmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Kazım Karabekir Paşa Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği

Yetkili: Neriman Dülger

İletişim:

S.S. Kazım Karabekir Paşa Mahallesi 97 Pafta 538 Ada 4 Parsel Yerleşimcileri Yapı Kooperatifi

Yetkili: Hasan Özcan

İletişim:

S.S. Kazım Karabekir Paşa Mahallesi 97 Pafta 538 Ada 32 Parsel Yerleşimcileri Yapı Kooperatifi

Yetkili: Naci Köse

İletişim: 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s