maden

maden sınırlar

Mahallenin bulunduğu bölgeye ilk yerleşim, Cumhuriyetin ilk yıllarında mübadeleyle gelen göçmenlerin yerleşmesiyle olmuştur. Mahallenin adı 1935 yılından bu yana, geçmişte bölgede çıkarılan altın madeninden ötürü Maden olarak anılmaktadır. Yapılaşmanın 1980’lerde yoğunlaşmaya başladığı mahallede ilk yerleşim 1990’lu yıllara kadar Yunus Emre Caddesi çevresinde gerçekleşmiştir. Zaten mahallenin yolları da, 1980 yılındaki parselasyon ile birlikte açılmıştır. Sakinler, parselasyonu yapılmış arazinin büyük bir kısmını elinde bulunduran emlakçılardan satın alma yoluyla burada ikamet etmeye başlamışlardır.

İdari sınır yüzölçümü 690 hektar olan ve bugün yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı mahalledeki bina sayısı yaklaşık 3 bin adet olup, ortalama kat adedi sayısı ise 3’tür. Mahallenin %56’sı özel şahsa, %0,5’i İBB’ye ve %0,5’i Vakıf’a ait olup, %42’si ise ormanlık alandır.

1999 Marmara Depremi sonrası ile 2000’lerin sonuna kadar gelinen süreçte, Zekeriyaköy, Demirciköy, Kilyos gibi yakın çevredeki özellikle villa ve kapalı sitelerin sayısı artmıştır.

2006 yılında mahallede İmar Kanunu’nun 18. Maddesi uygulanmıştır. Bu uygulamayla imar hakkında artış ile maksimum 3,5 kat izni verilmiştir. Ancak bu uygulamayla aynı zamanda konut alanları villa arazisine dönmüştür. Arazinin dönüşümünden sonra kamuya ayrılan %35’lik pay, büyük inşaat firmalarına satılmıştır. Uygulamaya iptal davası açılmış ve kabul edilmiştir. Öte yandan mahalleliler tarafından açılan izale-i şüyuu davaları sonrasında ise üst sınıf lehinde mülkiyette el değişimler yaşanmıştır.

2010 yılında kurulan mahalle derneği, mahallede giderek artan bir etkinlikle çalışmalarına devam etmektedir.

Maden Mahallesi Güzelleştirme, Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği

Yetkili: Tahir Sert

İletişim:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s