reşitpaşa

reşitpaşa sınırlarTarihi 1800’lü yıllara dayanan mahallede yerleşim 1950’lerde 10 hane ile başlamış ve 1960’lı yıllardan başlayarak, sonraları Doğanevler adı verilen tepe ve yamaçlarda yerleşim yoğunlaşmıştır. Nüfus artışı sonrası 1963 yılında Emirgan’dan ayrılan mahallede muhtarlık kurulmuştur. Bu dönemlerde alınan göçlerin temel nedeni, mahallenin yakın çevresindeki çeşitli sanayi alanlarındaki iş imkanlarıdır. 1983 yılında Sarıyer İlçe Belediyesi’ne bağlanan mahallenin bugünkü nüfusu yaklaşık 45 bin kişidir.

1990’lı yılın ortalarına kadar kentsel ve teknik altyapı hizmetlerini mahallelilerin kendi çabaları ile yerleşimlerine getirildiği mahallede bugün herhangi bir hizmetin gitmediği hiçbir alan yoktur.

Mahallenin idari sınırları içerisinde İstanbul Teknik Üniversitesi Ayağa Kampüsü yer akmakta olup, mahallenin %32,45’i İBB’nin, %27,32’si Hazine’nin ve %40,23’ü ise Şahıs mülkiyetinde kalmaktadır.

2003 yılında açılan İstinye Park AVM’nin, 2. köprüye bağlantı yolu için 2009’da yapılan plan tadilatı nedeniyle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası duvarının yanından aşağıya Karanfildere’ye kadar uzanan güzergahtaki konutların yıkımını öngördüğü için mahallelinin açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı alındı, İBB de uygulamadan vazgeçti. 4 yıl aradan sonra aynı yol projesi tekrar gündeme geldi. Mahalle Derneği tekrar dava açtı. Bilirkişi raporu yol projesinin iptal edilmesi gerektiği lehinde geldi.

Reşitpaşa’da, kurulu olan bir Mahalle Derneği ve bir Mahalle Kooperatifi bulunmaktadır. 60 yıldır yaşadıkları mahallelerinden ayrılmak istemeyen mahalleliler örgütlülüklerini, bu iki yapı üzerinden sürdürmekte ve kendilerini gözeterek onaylarını alacak bir planlama ve uygulama süreci ile birlikte sağlıklı ve güvenceli bir konutta yaşama hakkı için mücadelelerine devam etmektedirler.

Reşitpaşa Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği

Yetkili: Ahmet Çatmabacak

İletişim:

Reşitpaşa Mahallesi 151-154 Ada Yerleşimcileri Yapı Kooperatifi

Yetkili: Velaaddin Kılıç

İletişim:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s