ferahevler

Tarabya, Derbent, İstinye ve Yeniköy mahallelerinden sınır alan mahalledeki gecekondulaşma 1960’lı yıllarda başlamış olup; 1970’li ve 1980’li yıllarda yapılaşmada bir artış yaşanınca 1988 yılında Belediye Meclisi kararı ile mahalle Ferahevler adını almıştır. İlk kurulmaya başladığı 1960’lı yıllarda 20 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapan mahallenin nüfus ve yapılaşmasındaki artış, özellikle 1975-1985 yılları arasında yaşanmıştır. Bugün mahallede yaşayan nüfusun ise yaklaşık 40 bin olduğu söylenmektedir.

Ferahevler’deki kentsel ve teknik altyapı hizmeti çalışmaları, 1965-1975 yılları arasında mahallede henüz çok fazla nüfus yoğunluğu yokken imece usulüyle tamamlanmıştır. 1975-1980 arasındaki hizmetler ise daha çok Belediye aracılığıyla edinilmiştir.

Bugün yaklaşık 2000 hanenin yaşadığı 10’un üzerindeki lüks sitenin de sınırları dahilinde olduğu mahallede; 4000 civarında gecekondu mevcut olup, 2011 yılında İBB, 4706 sayılı yasa kapsamında tapu vereceğini bir kampanya ile duyurarak işlem yapmaya başladı. Bunun için 18. Madde uygulamasını gerçekleştirdi. Daha sonra tapu verme işlemi durduruldu. Bir kısım yurttaş tapu almış olsa da yapılan planda yol ve yeşil alanda gözüken 125 konutun durumu hala belirsizliğini korumakta.

2013 yılında kurulu mahalle derneği ile birlikte kooperatifleşme sürecine de girmiş olan Ferahevler sakinleri, sağlıklı ve güvenceli bir konutta yaşama hakkı için mücadelelerine devam etmektedirler.

Ferahevler Mahallesi Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği

Yetkili: Hüzeyin G. Özmeral

İletişim:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s